Need Bees Removed?
International
Beekeeping Forums
July 23, 2014, 05:42:13 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: ATTENTION ALL NEW MEMBERS
PLEASE READ THIS OR YOUR ACCOUNT MAY BE DELETED - CLICK HERE
 
   Home   Help Search Calendar bee removal Login Register Chat  

Pages: [1] 2  All   Go Down
  Print  
Author Topic: Honey Price per. lb  (Read 2901 times)
Mike48
New Bee
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 11

Location: Marietta , NewYork


« on: October 09, 2012, 05:00:31 PM »

What is an lb. of raw wildflower honey selling for in your area ? huh. I see it from $5.00 to $8.00 lb.
Logged
mikecva
Field Bee
***
Online Online

Posts: 582


Location: Northern Virginia USA


« Reply #1 on: October 09, 2012, 05:09:04 PM »

Ours is $8.00 a lb.  My honey this year was a nice amber color and ran < 18% on every sample. Please note, that is honey weight not honey in a 1 lb container. Most containers use water weight for its designation. So a 12 oz (water) container would hold 1 lb of honey. -Mike
Logged

.
.
Listen to others but make your own decisions. That way you own the results.
.
.
AllenF
Galactic Bee
******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8104

Location: Hiram, Georgia


« Reply #2 on: October 09, 2012, 06:48:48 PM »

6
Logged
splitrock
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 173

Location: Eastern South Dakota


« Reply #3 on: October 09, 2012, 07:55:19 PM »

5-7
Logged
asprince
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1693

Location: Fort Valley, Georgia


« Reply #4 on: October 09, 2012, 08:34:10 PM »

Six.


Steve
Logged

Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resembalance to the first. - Ronald Reagan
BabcockFarms
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 168


Location: Spring Ranch, Nebraska


« Reply #5 on: October 09, 2012, 11:10:56 PM »

I'm a little surprised that honey isn't going higher with the drought and all. The other day I was in the grocery store looking at the local honey selection. They had a 3# jug for $10. I wouldn't have been surprised if it had been $10 a pound all things considered.
Logged

Ron Babcock

                                  "I believe the good that men do, will live long after they gone."
                                                                                                                          ~Mr. Fox Haas

<
splitrock
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 173

Location: Eastern South Dakota


« Reply #6 on: October 10, 2012, 05:38:39 AM »

I haven't been at this too long, but I don't know that the drought really hurt us to bad up here. We had lots of alfalfa blooming that we normally don't get. It was often to short to cut due to the drought.  My strong hives did very good.

I wonder, even though there is a bloom if the drought doesn't have much effect on the plants ability to produce nectar in normal amounts?

Joel
Logged
JackM
Field Bee
***
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 518


Location: Washougal, WA


« Reply #7 on: October 10, 2012, 08:40:15 AM »

6 - blackberry  $40 gallon
Logged

“I now have absolute proof that smoking even one marijuana cigarette is equal in brain damage to being on Bikini Island during an H-bomb blast” – Ronald Reagan
danno
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2237


Location: Ludington, Michigan


« Reply #8 on: October 10, 2012, 09:34:01 AM »

I wish when these threads come up as they do every year, the question would be how much did you PRODUCE and at what price di you sell it for.  I can see getting 8.00 lb if you have say 50 lbs to sell.   Heck at 8.00 a pound I could make have made 40,000.00 this year
Logged
buzzbee
Ken
Administrator
Galactic Bee
*******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 5423


Location: North Central PA


WWW
« Reply #9 on: October 10, 2012, 05:28:28 PM »

I get 6 dollars for a 1 lb glass jar or 12 oz  honey bear.Both sell just as well.
Logged
BabcockFarms
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 168


Location: Spring Ranch, Nebraska


« Reply #10 on: October 10, 2012, 08:12:06 PM »

The amount of honey marketable locally is minimal in the grander picture especially for larger producers. I doubt that between friends, neighbors, and other people that I personally know, could sell more than 200 -300 pounds a year. Maybe if I had the time to work the farmers markets I could double that number. Anything that was produced above and beyond that amount I would expect to sell wholesale.

I think most of the folks on this forum that are looking to see what other beekeepers are marketing are selling their honey for, are looking for affirmation on what to set their local prices at. I know when I look at the prices on here that is what I am looking for.

This is my first year and I'm having no problem selling mine for $8.00 a pound, and I have about 180 pounds available of which I will keep about 3 gallons for my self.
Logged

Ron Babcock

                                  "I believe the good that men do, will live long after they gone."
                                                                                                                          ~Mr. Fox Haas

<
splitrock
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 173

Location: Eastern South Dakota


« Reply #11 on: October 10, 2012, 09:21:31 PM »

"I get 6 dollars for a 1 lb glass jar or 12 oz  honey bear. Both sell just as well."

LOL!!!  People sure are funny at times.   I'd be pushing the bears.
Logged
Nature Coast Beek
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 124


Location: Florida, Nature Coast

Suck it up, buttercup!


WWW
« Reply #12 on: October 11, 2012, 11:41:13 AM »

I see local wildflower honey selling for $10/lb at the feed supply store, yet I can drive down the road to the honor stand and buy as much as I want for under $3.50/lb (half gallon minimum).
Logged

paindragon1
New Bee
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 30


Location: Port Orchard, WA

<vacant space>


« Reply #13 on: October 11, 2012, 01:55:49 PM »

I wish when these threads come up as they do every year, the question would be how much did you PRODUCE and at what price di you sell it for.  I can see getting 8.00 lb if you have say 50 lbs to sell.   Heck at 8.00 a pound I could make have made 40,000.00 this year

You pulled down 5,000 lbs of honey this year? That is obscene, unless you are  commercial!

EDITED TO ADD: You know how much Mead I could make with 5k lbs of honey?!
Logged

Veni vidi, fecit mulsi.
danno
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2237


Location: Ludington, Michigan


« Reply #14 on: October 11, 2012, 02:08:16 PM »

I wish when these threads come up as they do every year, the question would be how much did you PRODUCE and at what price di you sell it for.  I can see getting 8.00 lb if you have say 50 lbs to sell.   Heck at 8.00 a pound I could make have made 40,000.00 this year

You pulled down 5,000 lbs of honey this year? That is obscene, unless you are  commercial!

EDITED TO ADD: You know how much Mead I could make with 5k lbs of honey?!

I would be considered a sideliner and by my calculations you could make about 2083.3333 gallons of mead
Logged
AllenF
Galactic Bee
******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8104

Location: Hiram, Georgia


« Reply #15 on: October 11, 2012, 02:11:57 PM »

Just enough for a couple of weeks.   grin
Logged
paindragon1
New Bee
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 30


Location: Port Orchard, WA

<vacant space>


« Reply #16 on: October 11, 2012, 02:14:59 PM »

I wish when these threads come up as they do every year, the question would be how much did you PRODUCE and at what price di you sell it for.  I can see getting 8.00 lb if you have say 50 lbs to sell.   Heck at 8.00 a pound I could make have made 40,000.00 this year

You pulled down 5,000 lbs of honey this year? That is obscene, unless you are  commercial!

EDITED TO ADD: You know how much Mead I could make with 5k lbs of honey?!

I would be considered a sideliner and by my calculations you could make about 2083.3333 gallons of mead


Ugh, DRY mead?! Gross!  I was figuring closer to 1,666 gallons (roughly $80k worth!)
Logged

Veni vidi, fecit mulsi.
danno
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2237


Location: Ludington, Michigan


« Reply #17 on: October 11, 2012, 02:43:06 PM »

Quote from: paindragon1 link=topic=39183.msg329613#msg329613 [/quote

I would be considered a sideliner and by my calculations you could make about 2083.3333 gallons of mead


Ugh, DRY mead?! Gross!  I was figuring closer to 1,666 gallons (roughly $80k worth!)
[/quote]
I completely agree.   Grapes need to be dry but mead needs sweetness to be drinkable
Logged
Mbeck
New Bee
*
Offline Offline

Posts: 49

Location: Weeki Wachee Florida


« Reply #18 on: October 11, 2012, 05:39:52 PM »

I'm at $8.00 per # more for less and a little less for more.
There are lots of people buying honey and bottling and some buying cases wholesale to resell.
Honey priced cheaper than mine is everywhere. The $3.50 a # guy runs 14000 hives.

Logged
JPBEEGETTER
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186

Location: ARCHDALE NC


« Reply #19 on: October 11, 2012, 06:00:28 PM »

I bottle mine in new pint jars and sell for $8.oo pint. Don't care whether they buy or not. have reg customers, and my bees get as needed...  JPP
Logged
Pages: [1] 2  All   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Beemaster's Beekeeping Ring
Previous | Home | Join | Random | Next
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines | Sitemap Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.196 seconds with 22 queries.

Google visited last this page July 09, 2014, 06:52:25 PM