Need Bees Removed?
International
Beekeeping Forums
April 24, 2014, 12:15:52 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: ATTENTION ALL NEW MEMBERS
PLEASE READ THIS OR YOUR ACCOUNT MAY BE DELETED - CLICK HERE
 
   Home   Help Search Calendar bee removal Login Register Chat  

Pages: 1 2 [All]   Go Down
  Print  
Author Topic: Feeding bees is EXPENSIVE! Any ideas on purchasing sugar cheaper than at the loc  (Read 3188 times)
challenger
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 91

Location: Hampstead, NC


« on: June 01, 2009, 09:59:36 PM »

I have several nucs I purchased recently and the flow here is all but over. I planned on feeding them light syrup anyway but I've gone through 80 lbs of sugar in 10 days and I can see I will need to feed them for quite a while. Anyone have any "thrifty" ideas on purchasing sugar?
Thanks-Howard
Logged

Beekeeping for Chordoma. All proceeds donated to cancer research
RickeyENC
New Bee
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 11


Location: Jacksonville, NC


« Reply #1 on: June 01, 2009, 10:08:20 PM »

Have you checked out Sam's club? I know they sell it in something like 50lb bags.
Logged
kathyp
Universal Bee
*******
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 14821


Location: boring, oregon


« Reply #2 on: June 01, 2009, 10:26:20 PM »

also see if there is a damaged goods place around.  i have been getting a good deal on broken bags that came from costco.  you just have to be careful that you are getting the weight that they say you are.
Logged

.....The greatest changes occur in their country without their cooperation. They are not even aware of precisely what has taken place. They suspect it; they have heard of the event by chance. More than that, they are unconcerned with the fortunes of their village, the safety of their streets, the fate of their church and its vestry. They think that such things have nothing to do with them, that they belong to a powerful stranger called “the government.” They enjoy these goods as tenants, without a sense of ownership, and never give a thought to how they might be improved.....

 Alexis de Tocqueville
Brian D. Bray
Galactic Bee
******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7369


Location: Anacortes, WA 98221

I really look like this, just ask Cindi.


WWW
« Reply #3 on: June 01, 2009, 11:44:32 PM »

Don't feed so much.  Feed with interruptions so the bees will make use of the syrup instead of trying to store in in the brood chamber.
Logged

Life is a school.  What have you learned?   Brian      The greatest danger to our society is apathy, vote in every election!
Bee Happy
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1654


Location: Between Panama city, Florida and Dothan Al.

that's me - setting a phoenix free


« Reply #4 on: June 02, 2009, 01:13:40 AM »

...I tried to grow my own sugar cane, but I think I'm on the only real estate in Florida that won't support it. It wasn't for bees, I didn't even have any then.
Logged

be happy and make others happy.
TwT
Senior Forum
Global Moderator
Galactic Bee
*****
Offline Offline

Posts: 3384


Location: Walker, La.

Ted


« Reply #5 on: June 02, 2009, 05:35:31 AM »

Have you checked out Sam's club? I know they sell it in something like 50lb bags.

don't buy the large bags, the next time you go into Sams Club and price sugar, you pay more per pound for larger bags than you do small bags, check the price sticker and you will see the smaller bags are cheaperper pounds (in some cases I have seen it .12 a pound cheaper), look for sales ads in you local paper because there is alway a grocery store that will have something like 4# bags for $1.32 or 5# for $1.69, when I find sales I jump on them and fill a buggy or two, good luck!!
Logged

THAT's ME TO THE LEFT JUST 5 YEARS FROM NOW!!!!!!!!

Never be afraid to try something new.
Amateurs built the ark,
Professionals built the Titanic
JP
The Swarm King
Universal Bee
*******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 11662


Location: Metairie, Louisiana

I like doing cut-outs, but I love catching swarms!


WWW
« Reply #6 on: June 02, 2009, 08:40:50 AM »

Ted, no offense buddy but I think you're off on that one. I buy the 25lb bags from Sam's because they are much cheaper than the smaller bags by far.

Bulk products demand a better price always from my experience unless there is some weird sale going on.


...JP
Logged

"Good friends are as sweet as honey" Winne the Pooh

My pictures can be viewed at http://picasaweb.google.com/pyxicephalus
and
http://picasaweb.google.com/112138792165178452970

My Youtube videos can be viewed here: http://www.youtube.com/results?search_query=JPthebeeman&aq=f

My website JPthebeeman.com http://www.jpthebeeman.com/jpthebeeman/
charmd2
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 127

Location: St. Clair Co, Missouri


« Reply #7 on: June 02, 2009, 09:15:39 AM »

I second Ted's opinion.  here the smaller bags at Walmart are more cost effective than the large bags.  I think $.12 a lb also. 

Logged

Charla Hinkle
JP
The Swarm King
Universal Bee
*******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 11662


Location: Metairie, Louisiana

I like doing cut-outs, but I love catching swarms!


WWW
« Reply #8 on: June 02, 2009, 09:20:41 AM »

I second Ted's opinion.  here the smaller bags at Walmart are more cost effective than the large bags.  I think $.12 a lb also. 



Ok, now you two have me second guessing myself, will have to do a recheck!


...JP
Logged

"Good friends are as sweet as honey" Winne the Pooh

My pictures can be viewed at http://picasaweb.google.com/pyxicephalus
and
http://picasaweb.google.com/112138792165178452970

My Youtube videos can be viewed here: http://www.youtube.com/results?search_query=JPthebeeman&aq=f

My website JPthebeeman.com http://www.jpthebeeman.com/jpthebeeman/
Rich V
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 212

Location: Northern Illinois


« Reply #9 on: June 02, 2009, 10:41:02 AM »

I buy 50# bags from a small neighborhood bakery. Think it was about .37 cents a pound.
Logged
Tucker1
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 314


Location: Pullman, Washington

"The Morning Breaks, The Shadows Flee.....


« Reply #10 on: June 02, 2009, 01:57:10 PM »

The idea of buying sugar thru a bakery or bakery supply outlet is a great concept. They must be getting a real price break based on their volumes.
Logged

He who would gather honey must bear the sting of the bees.
BeeHopper
Queen Bee
****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1122

Location: Hopelessly Lost


« Reply #11 on: June 02, 2009, 04:57:44 PM »

I have several nucs I purchased recently and the flow here is all but over. I planned on feeding them light syrup anyway but I've gone through 80 lbs of sugar in 10 days and I can see I will need to feed them for quite a while. Anyone have any "thrifty" ideas on purchasing sugar?
Thanks-Howard


Losing bees is expensive  Sad
Logged
Michael Bush
Universal Bee
*******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13475


Location: Nehawka, NE


WWW
« Reply #12 on: June 02, 2009, 07:11:38 PM »

Many times I find the four pound bags cheaper per pound than the ten pound bags and at Sam's many times I've found the ten pound bags cheaper than the 25 pound bags.  You just have to do the math and figure out which one is cheaper on a given day.  OCCASIONALLY I've seen the 25 pound bags cheaper, but usually not.
Logged

Michael Bush
My website:  bushfarms.com/bees.htm
My book:  ThePracticalBeekeeper.com
-------------------
"Everything works if you let it."--Rick Nielsen
MustbeeNuts
Field Bee
***
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 552


Location: Holton, Michigan


WWW
« Reply #13 on: June 02, 2009, 07:33:34 PM »

Last time I did sam's club it cost me 14.50 for a 25lber. 58 cents a lb. I have never seen it for much less however sav-alot chain has a crappy sugar and its 4 lbs for 1.98 48.5 cents a lb. has white stuff that gathers on the top Huh but so far bees don't seeeem to mind it.
Logged

Each new day brings decisions,  these are  new branches on the tree of life.
Miss Bee Haven Bee Farm
New Bee
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 11


Location: Charlotte, N.C.


« Reply #14 on: June 02, 2009, 08:26:24 PM »

Aldi's has sugar for $2.11 for 5 lbs bags
Logged

Rodney Moore
Member of NC Beeekeepers Assoc.
Member of Mecklenburg County BeeKeepers Assoc.
challenger
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 91

Location: Hampstead, NC


« Reply #15 on: June 02, 2009, 08:53:17 PM »

Sam's is more $ than the cheapest store here-Food Lion. The prices are usually .42 per pound and the 5lb is almost always cheaper than the 10lb. I will price Walmart but it will have to be a lot cheaper for me to go there. I cannot stand that store. I know this sounds contradictory to my goal of getting sugar cheap but Walmart is in my top 5 places I do not deal with if I can help it.
Does sugar cane supply the bees with much food? I can buy this at a local vegetable stand.
Thanks-Howard
Logged

Beekeeping for Chordoma. All proceeds donated to cancer research
Natalie
Queen Bee
****
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 1478

Location: Weymouth, Massachusetts


« Reply #16 on: June 02, 2009, 09:36:20 PM »

In our area Walmart sells the 5lb bags for $2.44.
Its cheaper than the local grocery stores but I haven't checked out the places like Sam's. Costco or Bj's yet to see what they charge for the bulk bags.
I may do that this week just to see.
Logged
heaflaw
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 217

Location: lincolnton, nc


« Reply #17 on: June 02, 2009, 10:18:59 PM »

I want my small swarms to draw comb during the summer.  I never thought of feding with interuptions.  I'll try that. 

I've heard of buying bulk fructose or Karo Syrup leftovers or something like that.  Does anyone have experience with it?  Brushy Mtn advertises you-pick-up High Fructose Corn Syrup at 5 gallons for $22.95.  I live 1 1/2 hour away.  It might be worth it to take my truck and a bunch of 5 gallon buckets up there once a year.  Somebody who knows how to compare that to 1/1 sugar water: please do the math.  Does it replace sugar water nutritionally?
Logged
sc-bee
Super Bee
*****
Offline Offline

Posts: 1716


Location: Edgefield, SC


« Reply #18 on: June 02, 2009, 10:53:28 PM »

>Ted, no offense buddy but I think you're off on that one. I buy the 25lb bags from Sam's because they are much cheaper than the smaller bags by far.

Got to go with the HOME-BOY on this one JP shocked Maybe it's a location thing but the smaller bags are often cheaper. At least in wally world or Bi-lo. Aldi 2.19 a little high for here last time I checked.

I hit the last Bi-LO big sale 2/$3. Can't keep the Misses out of it Wink

I have tried to find a wholesale floor sweepings source. Bi-Lo gets their sugar from two main sources. I believe one in MN and a fire took the other one out in Savannah.
Logged

John 3:16
danno
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2168


Location: Ludington, Michigan


« Reply #19 on: June 03, 2009, 03:45:53 PM »

Cheapest price per pound I've found has bees walmart.  My wife is ElCheapo and counts every penny.    I buy a bag when ever I go there all year long.  It doesn't hurt so bad when you spread it out over the year.  When they have it on sale I buy a bunch even if it will be months before I need it
Logged
rast
Field Bee
***
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 553

Location: Mascotte, Fl.


« Reply #20 on: June 03, 2009, 06:10:30 PM »

 I think its different area's also. I've tried em all around here including Sam's, and Dollar General is the best. 4lb. for $1.75. When someone here was getting a great a Wal Mart last year, I made a beeline for it and it was over a dollar higher than what they were paying.
Logged

Fools argue; wise men discuss.
    --Paramahansa Yogananda
qa33010
Field Bee
***
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 910


Location: Arkansas, White County


« Reply #21 on: June 03, 2009, 11:59:10 PM »

    I guess the main thing is to keep your eyes open and COMPARE.  I've seen where the larger amounts are less expensive than the smaller and two days later it was reversed.  I've seen the same thing in grocery stores with other items.  This was after my wife educated me in the ways of shopping.
Logged

Everyone said it couldn't be done. But he with a chuckle replied, "I won't be one to say it is so, until I give it a try."  So he buckled right in with a trace of a grin.  If he had a worry he hid it and he started to sing as he tackled that thing that couldn't be done, and he did it.  (unknown)
patook
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 117


Location: Denton,Texas


WWW
« Reply #22 on: June 04, 2009, 01:53:20 AM »

50lbs bags at Costco are $19.99. That is 40 cents a pound
Logged

danno
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2168


Location: Ludington, Michigan


« Reply #23 on: June 04, 2009, 08:07:09 AM »

I mix small batches an like the 10 & 5# bags for doing this.  I have scales for bulk but its just one more step and alittle more mess
Logged
jdpro5010
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 290


Location: Leetonia, Ohio


« Reply #24 on: June 04, 2009, 09:28:15 AM »

I have read that the smaller bags are cheaper on here before, but I never seem to find that.  My best buy for a couple of years now has been the 50lb. bag at Sam's and it is usually cheaper by a couple cents per lb..
Logged
Brian D. Bray
Galactic Bee
******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7369


Location: Anacortes, WA 98221

I really look like this, just ask Cindi.


WWW
« Reply #25 on: June 04, 2009, 02:40:11 PM »

Here, a 25 lb bag of sugar sells for $15.95 on sale, I can get 2 5 lb bags for $5.  That equates to 30 lbs for $15.  The reason that the smaller bags are cheaper boils down to numbers.  A lot more 5 lb bags are mnufactured than 10 or 25 lb ones.  Look at the grocery store shells, the biggest amount of sugar is in 4 or 5 lb bags and only 1 or 2 25 lb bags on the shelf. 
Manufactures will package and sell the size that sells best, it is that size that will cost the least per pound.  The truth of supply and demand.
Logged

Life is a school.  What have you learned?   Brian      The greatest danger to our society is apathy, vote in every election!
oldenglish
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 272

Location: Snohomish, WA. USA


WWW
« Reply #26 on: June 04, 2009, 02:51:39 PM »

I buy the 25lb bag locally at haggens or top foods for $13.95, the 10lb are almost $6. I have found that many stores dont carry the larger 25lb. Figure so far this year I am at around 200lbs for 4 hives, but I was not keeping count so that may be a little low.
Logged

steveb
New Bee
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 31

Location: Eagle Mountain, UT


« Reply #27 on: June 04, 2009, 06:31:55 PM »

Here in the Mountain West we have Associated Food Stores which go by a various names such as Macey's, Dan's, etc.  Because of the culture of food storage here Associated Food Stores have yearly food storage case lot sales which has food deeply discounted for about two weeks when one buys in bulk.  Each year I, and many of our other beekeepers, make sure to buy our sugar during the sale.  This year I was able to pick up white sugar in 50 pound bags at a cost of about 37 cents per pound.  Needless to say I buy hundreds of pounds at a time.  It is also a great time to buy bulk containers such as food grade buckets and 5, 10, 35, and 55 gallon food grade liquid containers at a steep discount.
Steve
Logged
Pages: 1 2 [All]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Beemaster's Beekeeping Ring
Previous | Home | Join | Random | Next
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines | Sitemap Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.299 seconds with 22 queries.

Google visited last this page April 05, 2014, 12:51:10 AM