Need Bees Removed?
International
Beekeeping Forums
July 24, 2014, 04:23:52 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: 24/7 Ventrilo Voice chat -click for instructions and free software here
 
   Home   Help Search Calendar bee removal Login Register Chat  

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Cost of sugar?  (Read 1481 times)
Rich V
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 212

Location: Northern Illinois


« on: March 09, 2005, 10:50:11 PM »

What do you pay for a pound of sugar? I buy it from a local bakery and pay 32 cents a pound.

Rich V
Logged
Horns Pure Honey
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 148

Location: Illinois


« Reply #1 on: March 10, 2005, 08:27:43 AM »

I couldnt tell ya. My grandma does alot of cooking for her bed and breakfast so we buy it by 50 pound bags wholl sale. bye Cheesy
Logged

Ryan Horn
amymcg
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 458


Location: Eastern Massachusetts


WWW
« Reply #2 on: March 10, 2005, 05:43:46 PM »

32 cents a pound is darn cheap.  I'll have to try that.

Otherwise, check your sunday papers for coupons and combine them with a grocery store sale for ultimate savings. I bet I can get my sugar cheaper than 32 cents a pound if I can get a fist full of coupons and a good sale at the same time.

Otherwise, sugar in Massachusetts is usually between .60 - 90 cents a pound
Logged
Beth Kirkley
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 103

Location: Eastman, Georgia


WWW
« Reply #3 on: March 10, 2005, 05:55:04 PM »

I spend about .40 cents per pound at the grocery store - 5 pound bag for nearly $2. But sometimes it's buy one get one free..... I buy many then.

Beth
Logged

Kris^
Field Bee
***
Offline Offline

Posts: 560


Location: Williamstown, NJ


« Reply #4 on: March 10, 2005, 06:46:47 PM »

40 cents a pounds here in South Jersey, too.

-- Kris
Logged
lively Bee's
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 137

Location: East Tennessee


« Reply #5 on: March 11, 2005, 05:19:56 AM »

We get 25 lb for a .20 cents lb same price if you buy 50lb if you move up to 100lbs or more then it drops to 18 cents.  I have found that the best place to go is whole sale food stores and large candy makeing store's
Logged
Horns Pure Honey
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 148

Location: Illinois


« Reply #6 on: March 11, 2005, 08:30:27 AM »

We go to Sams clubs. bye Cheesy
Logged

Ryan Horn
leominsterbeeman
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461


Location: Leominster, MA


WWW
« Reply #7 on: March 11, 2005, 02:36:05 PM »

40 cents.  I get a 5 lb bag for $1.99.  

Sometimes, they do have the -buy 1 -get 1 free, but I don't pay attention to the supermarket flyers that much.    

 I did hear a good story awile ago from one of the oldsters beekeepers was talking about the buy 1 get 1.  He was told that he could only get 6  5 lb bags each week of the sale .  So he went back to the store in a disguise 3 times that week!
Logged

Horns Pure Honey
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 148

Location: Illinois


« Reply #8 on: March 11, 2005, 04:36:43 PM »

LOL, that is great, lol, bye Cheesy
Logged

Ryan Horn
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Beemaster's Beekeeping Ring
Previous | Home | Join | Random | Next
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines | Sitemap Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.311 seconds with 22 queries.

Google visited last this page June 17, 2014, 04:14:41 PM
anything