Welcome, Guest

Author Topic: Cost of sugar?  (Read 1671 times)

Offline Rich V

  • House Bee
  • **
  • Posts: 212
  • Gender: Male
Cost of sugar?
« on: March 09, 2005, 11:50:11 PM »
What do you pay for a pound of sugar? I buy it from a local bakery and pay 32 cents a pound.

Rich V

Offline Horns Pure Honey

  • House Bee
  • **
  • Posts: 148
  • Gender: Male
Cost of sugar?
« Reply #1 on: March 10, 2005, 09:27:43 AM »
I couldnt tell ya. My grandma does alot of cooking for her bed and breakfast so we buy it by 50 pound bags wholl sale. bye :D
Ryan Horn

Offline amymcg

  • House Bee
  • **
  • Posts: 458
    • http://www.mcglothlinmusic.com
Cost of sugar?
« Reply #2 on: March 10, 2005, 06:43:46 PM »
32 cents a pound is darn cheap.  I'll have to try that.

Otherwise, check your sunday papers for coupons and combine them with a grocery store sale for ultimate savings. I bet I can get my sugar cheaper than 32 cents a pound if I can get a fist full of coupons and a good sale at the same time.

Otherwise, sugar in Massachusetts is usually between .60 - 90 cents a pound

Offline Beth Kirkley

  • House Bee
  • **
  • Posts: 103
    • http://www.petfinder.org/shelters/GA216.html
Cost of sugar?
« Reply #3 on: March 10, 2005, 06:55:04 PM »
I spend about .40 cents per pound at the grocery store - 5 pound bag for nearly $2. But sometimes it's buy one get one free..... I buy many then.

Beth

Offline Kris^

  • Field Bee
  • ***
  • Posts: 560
Cost of sugar?
« Reply #4 on: March 10, 2005, 07:46:47 PM »
40 cents a pounds here in South Jersey, too.

-- Kris

Offline lively Bee's

  • House Bee
  • **
  • Posts: 137
Cost of sugar?
« Reply #5 on: March 11, 2005, 06:19:56 AM »
We get 25 lb for a .20 cents lb same price if you buy 50lb if you move up to 100lbs or more then it drops to 18 cents.  I have found that the best place to go is whole sale food stores and large candy makeing store's

Offline Horns Pure Honey

  • House Bee
  • **
  • Posts: 148
  • Gender: Male
Cost of sugar?
« Reply #6 on: March 11, 2005, 09:30:27 AM »
We go to Sams clubs. bye :D
Ryan Horn

Offline leominsterbeeman

  • House Bee
  • **
  • Posts: 461
  • Gender: Male
    • http://www.leominsterbeeman.com
Cost of sugar?
« Reply #7 on: March 11, 2005, 03:36:05 PM »
40 cents.  I get a 5 lb bag for $1.99.  

Sometimes, they do have the -buy 1 -get 1 free, but I don't pay attention to the supermarket flyers that much.    

 I did hear a good story awile ago from one of the oldsters beekeepers was talking about the buy 1 get 1.  He was told that he could only get 6  5 lb bags each week of the sale .  So he went back to the store in a disguise 3 times that week!

Offline Horns Pure Honey

  • House Bee
  • **
  • Posts: 148
  • Gender: Male
Cost of sugar?
« Reply #8 on: March 11, 2005, 05:36:43 PM »
LOL, that is great, lol, bye :D
Ryan Horn

 

anything