Need Bees Removed?
International
Beekeeping Forums
April 20, 2014, 12:11:02 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: 24/7 Ventrilo Voice chat -click for instructions and free software here
 
   Home   Help Search Calendar bee removal Login Register Chat  

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Question about pricing honey  (Read 2212 times)
HilltopDaisy
New Bee
*
Offline Offline

Posts: 7

Location: NY


« on: February 27, 2005, 10:37:36 PM »

I'm a little confused about the "per pound" vs "per quart" pricing of honey.  

If you were to sell a 5 gallon pail of honey to a healthfood store, how would you come up with a price?  I see that $4 per pound seems to be a ballpark figure on another forum, so could I also get your input?  How much does a quart of honey weigh?  Thanks.

This is my first post here, and I must say, this is a very impressive site!
Logged
TwT
Senior Forum
Global Moderator
Galactic Bee
*****
Offline Offline

Posts: 3384


Location: Walker, La.

Ted


« Reply #1 on: February 27, 2005, 11:00:24 PM »

1 gallon of honey weigh's about 12 pounds, 4 quarts in a gallon so 12 divided by 4 = 3 pounds a quart if I'm right and if I'm not , I'm sure someone will correct me  wink but remember the larger the bulk the lower the price, who in here sells 5 gallon buckets of honey and what is your price?
Logged

THAT's ME TO THE LEFT JUST 5 YEARS FROM NOW!!!!!!!!

Never be afraid to try something new.
Amateurs built the ark,
Professionals built the Titanic
latebee
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 314


Location: western new york, near buffalo and niagara falls 42 50' N latitude and 78 50' W longitude


« Reply #2 on: February 27, 2005, 11:38:51 PM »

I don't sell honey in that quantity,but a local beekeeper near me sells 40 pound(seems this is the limit for carryon objects in airports)pails for $80.00. In larger sizes like 33 gallon or 55 gallon they ask anywhere from .65 to $1.40 a pound. Quite a range, and I am yet not sure if color determines this or whom they are dealing with at the time. Like any other agricultural enterprize prices vary greatly by region I am certain. Supply and demand,demand and supply.Generally if you sell too cheap, from my experience,the consumer might think you are offering an inferior product.So to answer your question-find out what honey retails and wholesales for in your region. Doing homework can really help when formulating a market strategy,no matter what size operation the may be. Good luck and unlike me maybe you can sell more than you give away. Smiley
Logged

The person who walks in another's tracks leaves NO footprints.
beesharp
House Bee
**
Offline Offline

Posts: 52

Location: Texas


WWW
« Reply #3 on: February 28, 2005, 06:14:53 AM »

Just checked my new copy of "American Bee Journal" and they report a range of prices for 5 gallons = ~60 pounds - $80 to $120 (roughly).

I think the range takes into account different grades of honey and location.

Jim
Logged

Anonymous
Guest
« Reply #4 on: February 28, 2005, 09:06:27 AM »

Our honey in this part of Michigan is selling for an average of $2.60 a pound at the farmers markets and road side stands. On the high side some in the area are getting as much as $4.00 a pound, they do most of there selling at road side stands.

 Cheesy Al
Logged
Bee Rancher
New Bee
*
Offline Offline

Posts: 36

Location: Rhome, TX


« Reply #5 on: February 28, 2005, 11:39:36 AM »

We were getting 10.00 a quert 5.00 a pint and selling all we had.

Unsure of how much weight translation that is.??
Logged

"Remember the Brotherhood"
9-11-01
TwT
Senior Forum
Global Moderator
Galactic Bee
*****
Offline Offline

Posts: 3384


Location: Walker, La.

Ted


« Reply #6 on: February 28, 2005, 11:54:07 AM »

Quote from: Bee Rancher
We were getting 10.00 a quert 5.00 a pint and selling all we had.

Unsure of how much weight translation that is.??



1 gallon = 4 quarts
1 quart = 2 pints    
1 gallon = 8 pints
1 pint = 16 ounces

   Honey Weight

if a gallon weights 12 pounds
a quart weights 3 pounds
a pint weights 1.5 pounds
a ounce weights 0.09 pounds
Logged

THAT's ME TO THE LEFT JUST 5 YEARS FROM NOW!!!!!!!!

Never be afraid to try something new.
Amateurs built the ark,
Professionals built the Titanic
leominsterbeeman
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461


Location: Leominster, MA


WWW
« Reply #7 on: February 28, 2005, 03:25:30 PM »

Retail Price doesn't equal Wholesale price.  Wholesale is about 50% - 60% of retail.

If someone is buying 80lbs from you and especially if they are going to package it themselves.    $2.00/lb - $2.50/lb  is a good rate for Hobbiest Wholesale price in the northeast - No jars.
Logged

Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Beemaster's Beekeeping Ring
Previous | Home | Join | Random | Next
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines | Sitemap Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.182 seconds with 22 queries.

Google visited last this page February 01, 2014, 04:26:59 AM
anything