Need Bees Removed?
International
Beekeeping Forums
September 23, 2014, 11:00:26 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: ATTENTION ALL NEW MEMBERS
PLEASE READ THIS OR YOUR ACCOUNT MAY BE DELETED - CLICK HERE
 
   Home   Help Search Calendar bee removal Login Register Chat  

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: So Where Are Y'All At On Pricing?  (Read 2014 times)
utahbeekeeper
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 137


Location: Utah


WWW
« on: July 09, 2008, 04:19:25 PM »

It is a new year . . . bees and their possible extinction are in the puffed up media often, and honey, particularly a beek's locally sold products are at a premium.  What price is everyone that does sell getting this year?  I have searched "Raw Honey For Sale"   in Yahoo and Google and have gotten quite a range for a pound, and some of these sites may be old:
Miller's Honey   $4.00 per lb
Real Hawaiian Honey  $12.00 per lb (YIKES)
Carlisle Honey  $8.25 per lb
Who'sYour Honey (Gotta love this one!)  Greek import  $13.00 per lb
Ohio Honey  $8.00 per lb
Hey   that's ME   not bad placement on Yahoo, eh?
Bee Pee Honey of new York - no price given but had to include!
Bee Bros. Honey of New York  $5.00 per lb

Ok you get my drift.  Millcreek Valley Farm honey will go on sale this Sat at the first day of Farmer's Market.  I have reached the following pricing decisions:

12oz bear - $4.95
16oz jar - $6.50
22oz Decorative Cutsie Mason w/cut comb - $9.95
40oz jar - $15.50

These are a buck or so higher than last year's prices and we sold out.  I have been getting phone calls and eMail requests for months, although some have been for bulk sales and I won't do that.  With our line of beeswax lotion bars, lip balms and soaps, we should rock the city park.  Jars got here today so it is bottling night.  Just for fun, when I get home I'll post my custom label.

So what are you folks selling for this year?  Just curious
Logged

Pleasant words are like an honeycomb, sweet to the soul and health to the bones.  Prov 16:24
randydrivesabus
Queen Bee
****
Offline Offline

Posts: 1072

Location: Indian Valley, VA


« Reply #1 on: July 09, 2008, 04:38:37 PM »

i'm going to sell my pints for $7.50 like I did last year but they are somewhat crystallized and not really this years honey but from a couple of dead outs. I will put them in the greenhouse for a short time to liquify them a bit.
if i had fresh honey i would probably try to get $10. if that would be met with a lot of resistance then i would adjust. I also would do some arm twisting if there are other vendors selling honey to get them to at least match my price.
Logged
hardtime
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 66


Location: ABINGDON VA.


WWW
« Reply #2 on: July 09, 2008, 06:33:21 PM »

well i am saleing pints 5$  quarts  10.50  along side the road  where people pass by the most .might try fram ers market some to.
Logged

your frend   hardtime
Jerrymac
Galactic Bee
******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6047


Location: Wolfforth Texas


« Reply #3 on: July 09, 2008, 06:42:55 PM »

2007 I got $6.00 per pound no matter the size of jar. I use jars saved from eating the groceries. I guess if I bought jars I would add that price to the six per pound. Not sure if I will have any honey this year. Very dry.
Logged

rainbow sunflower  Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.   rainbow sunflower

 Jerry

My pictures.Type in password;  youview
     http://photobucket.com/albums/v225/Jerry-mac/
Ross
Field Bee
***
Offline Offline

Posts: 512

Location: Greenville, TX


WWW
« Reply #4 on: July 09, 2008, 07:25:35 PM »

I'm selling for $8 for pints, $10 pints with comb, and $15 for quarts.  I use new Golden Harvest canning jars.
Logged

www.myoldtools.com
Those who don't read good books have no advantage over those who can't---Mark Twain
Shawn
Queen Bee
****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1215

Location: Glennallen, AK


« Reply #5 on: July 10, 2008, 02:04:20 AM »

I thought I saw something about comb honey being in the 20's. Not sure if it was an earlier post or not but I did see it. Might have been a news thing I saw.
Logged
golddust-twins
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 95


Location: Brookings, The Banana Belt on The Beautiful Southern Oregon Coast


« Reply #6 on: July 10, 2008, 02:34:24 AM »

Pints $7.50 to the produce stand at the farmers market.  He marks them to $9.75. 
Logged
Moonshae
Field Bee
***
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 988


Location: Helmetta,NJ


« Reply #7 on: July 10, 2008, 07:08:36 PM »

What's the pint/weight conversion? I sold 1 lb jars for $5.50, 8 oz for $3.50, and 8 oz "gift jars" for $4.50. I think I'm going to increase my price, I sold out in two days.
Logged

"The mouth of a perfectly contented man is filled with beer." - Egyptian Proverb, 2200 BC
utahbeekeeper
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 137


Location: Utah


WWW
« Reply #8 on: July 10, 2008, 07:14:00 PM »

Honey varies slightly,  but typically 22oz in a pint
Logged

Pleasant words are like an honeycomb, sweet to the soul and health to the bones.  Prov 16:24
asprince
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1696

Location: Fort Valley, Georgia


« Reply #9 on: July 10, 2008, 08:15:24 PM »

I have been selling the small bears for $3.00, 1/2 pint jelly jars for $4.00 and pints for $6.00. Sales for the pints has been good. I am thinking about going up to $7.00. All sales are by word of mouth, no stand.

Steve
Logged

Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resembalance to the first. - Ronald Reagan
JP
The Swarm King
Universal Bee
*******
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 11676


Location: Metairie, Louisiana

I like doing cut-outs, but I love catching swarms!


WWW
« Reply #10 on: July 10, 2008, 08:35:51 PM »

Last season $4.00 for 1/2 lb, $6.00 for 1 lb, sold a few gallons @ $35.00 per gallon. Will probably be the same this season. Haven't harvested yet, been busy, and resting when not busy.


...JP
Logged

"Good friends are as sweet as honey" Winne the Pooh

My pictures can be viewed at http://picasaweb.google.com/pyxicephalus
and
http://picasaweb.google.com/112138792165178452970

My Youtube videos can be viewed here: http://www.youtube.com/results?search_query=JPthebeeman&aq=f

My website JPthebeeman.com http://www.jpthebeeman.com/jpthebeeman/
KONASDAD
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2011


Location: Cherry Hill, N.J.


« Reply #11 on: July 10, 2008, 08:56:13 PM »

Last year was a 6oz bear, 2.50 or five for ten. Upside down pounder, for 6, or five for twenty.
Logged

"The more complex the Mind, the Greater the need for the simplicity of Play".
bassman1977
"King Bee"
Super Bee
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1787

Location: Selinsgrove, Pennsylvania


« Reply #12 on: July 10, 2008, 09:48:59 PM »

Mine are going for $6.00 per pint.  I should have gone $7 or $8.  Next year will definitely be $7 unless there is a large surge in national prices.
Logged

(\__/)
(='.'=)
(''')_(''')
DrKurtG
House Bee
**
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 78


Location: Southwestern Virginia


WWW
« Reply #13 on: July 13, 2008, 06:45:44 PM »

What about bulk honey? Anyone sell to restaurants or other establishments?
Logged
BeeHopper
Queen Bee
****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1122

Location: Hopelessly Lost


« Reply #14 on: July 13, 2008, 07:46:46 PM »

Wow  shocked  you Beeks are doing great, I got $4.50 per lb. last year. This year, I'm shaking down my customers for more  evil
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Beemaster's Beekeeping Ring
Previous | Home | Join | Random | Next
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines | Sitemap Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.712 seconds with 22 queries.

Google visited last this page August 22, 2014, 12:25:04 AM
anything